Suche minilaby kontra mokre minilaby

 

Suche minilaby

to urządzenia drukujące pracujące w suchej technologii bez użycia wody i roztworów chemicznych dedykowane do wykonywania zdjęć w wysokiej jakości z wydajnością przekraczającą ok. 300 zdjęć na godzinę. Do grupy tej zaliczane są minilaby atramentowe i termosublimacyjne.

Minilabem atramentowym jest Epson SureLab D3000. Minilabami termosublimacyjnymi są Kodak Apex oraz DNP Nexlab.

 

Mokre minilaby

to tradycyjne chemiczne minilaby cyfrowe takie jak Noritsu, Fuji Frontier, DKS Kis, Agfa d-lab.

 

 

Jeśli rozważasz zakup minilaba do swojego laboratorium lub studia to poniżej publikujemy znajdziesz argumentów przemawiających za mokrym minilabem jak i za suchym minilabem. Dzięki nim będzie łatwiej odpowiedzieć sobie, który minilab kupić.

suche minilaby

Mokry minilab - za i przeciw

 • na rynku dostępne są praktycznie tylko używane urządzenia - kilku, kilkunastoletnie. Nie jest tajemnicą, że takie urządzenia częściej się psują niż nowe, wymagają napraw i przyjazdu serwisu a to kosztuje
 • aby utrzymać wysoką i stabilną jakość zdjęć potrzebny jest co najmniej średni przerób a ten coraz rzadziej jest możliwy do uzyskania w standardowym zakładzie fotograficznym
 • przy małym przerobie koszty eksploatacji minilaba rosną i często osiągają poziom kosztu w suchym minilabie
 • przy małym przerobie chemia się utlenia co przekłada się na problemy z brudzeniem zdjęć i ich gorszą jakością

Minilab mokry - chemiczny to dobre rozwiązanie dla laboratoriów wywołujących większą ilość zdjęć przekraczającą 2000 sztuk 10x15 dziennie. W takim przypadku można zastosować tańsze produkty chemiczne w większych opakowaniach dostosowane do średnich czy też dużych przerobów. W takim przypadku koszt odbitki jest niższy z racji niższej ceny chemii, niższej ceny papieru kupowanego w dużych ilościach, mniejszych kosztów serwisowych, prądu, wody itd w przeliczeniu na jednostkową odbitkę.

 

Suchy minilab - za i przeciw

 

W przypadku laboratorium ze średnim przerobem w zakresie 800 - 2000 zdjęć dziennie oraz szeroką ofertą usług z pewnością dobrze sprawdzi się suchy minilab. Obecnie najlepszym wyborem z punktu widzenia jakości zdjęć i zarządzania pracą będzie minilab SureLab Epson D3000. Dostępne są również minilaby termosublimacyjne Kodak Apex i DNP Nexlab ale w tym momencie pod względem jakości ustępują zostają w tyle za SureLabem Epsona.

suchy minilab 

Dla laboratoriów poniżej 800 zdjęć dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest profesjonalna drukarka Epson D700. Przemawia za nią:

 • wysoka jakość zdjęć
 • stabilność i powtarzalność efektów
 • brak problemu z chemią przy małych przerobach
 • możliwość włączenia gdy pojawia się zlecenie
 • zajmuje małą powierzchnię
 • niskie koszty eksploatacyjne - prąd, niepotrzebna woda, znikome koszty serwisowe
 • przy małych przerobach koszt odbitki zbliżony do kosztu z wielu minilabów